Jezdecká škola Josefíny Nesvadbové

Jezdecká škola a školička, Chov a výcvik koní, Koněm vedená terapie, Yoga v sedle, Bachova Květová terapie, Harmonizační yoga a Vedené meditace.

Jezdectví a komunikace

„Jen vnímej svou životní energii,
vstup do jejího proudu,
nesnaž se ji blokovat,
a kamkoliv si budeš přát,
dopluješ.“

V dětství mi díky mé mamince a také tátovi, který vše pozoroval zpovzdálí, ale i přes to bedlivě, vstoupili do života koně a stali se mi obrovskou oporou, doprovázeli a stále doprovází po cestě, kterou kráčím, a učí mne, jak být lepším člověkem. Jak říká má babička ‚‘‘koně jsou tvá rodina“. Bezelstnost a čistota, kterou vyzařují je ohromující, uklidňující, tak přirozená těmto zvířatům, že se od nich opravdu máme čemu přiučit. Koně mají schopnost dokonale nás obkreslovat, vidí vše, co se snažíme skrýt, každou odchylku, strach, rozpor, kolikrát jsou rychlejší než my, dokáží nás číst, to je jejich přirozenost a my díky tomu můžeme skrze ně, pozorovat sami sebe.

Chris Irwin, u kterého jsem absolvovala kurz metody, kterou nazývá EAPD (koňmi aplikovaná psychoterapie), využívá koně jako terapeuty lidí. Princip této metody je v podstatě principem zrcadlení a práce s vlastní energií. Kůň nám naši reakci vrací jako bumerang, díky tomu si můžeme ihned a bez okolku uvědomit kolik energie vydáváme a jaká je. Tímto směrem se právě ubírá má cesta.

Pochopila jsem, že pokud se necítím dobře, tíží mne vlastní myšlenky, tak není trénink nikdy plnohodnotný, nesoustředím se, čímž svému koni nepomáhám a práci mu naopak stěžuji. To samozřejmě funguje naprosto ve všem, ve vztazích, práci, výchově, rodině atd. Umění komunikace, tréninku, vrcholového sportu, není jen o talentu, dřině, ale především o našem vnitřním rozpoložení, vše závisí na tom, jak se vnitřně cítíme, nakolik jsme schopni odpojit se od zbytečných myšlenek, které přinášejí starosti a ty nás odvádějí daleko od naší podstaty, kterou bychom mohli plně vložit do čehokoliv, co děláme. Sama na sobě se snažím intenzivně pracovat, učím se přibrzdit a počkat si, učím se oddechnout a znovu se volně nadechnout. Učím se povolovat jak sobě, tak svému koni. Učím se naslouchat, vnímat i nepatrné nuance.

Výcvik jezdců a koní vedu v duchu propojení člověka s koněm a umožňuji koni, aby učil svého jezdce. Když dáte koni slovo, prostor, který si žádá a vás tím neohrožuje, tak v nás lidech dokáže vyplnit hluchá a nevědomá místa. Dokáže nám pomoci. Když si vybudujete vzájemnou důvěru, jde veškerá práce snadněji a pocit z ní je mnohonásobně lepší, jak pro nás, tak pro našeho koně.

Jak řekl Tom Dorrance, co je pro koně důležité, je, jak se s tebou cítí a budou vždy reagovat pozitivně, když se k nim budeš chovat s respektem, pochopením a trpělivostí (úryvek z časopisu Horseman).Výcvik koní je pro mne vždy zkouškou, která mi prozradí, jak na tom jsem, na čem musím zapracovat, od čeho se odpojit, kam se posunout.
Ráda Vám předám, své dosavadní zkušenosti a budu vám pomáhat nalézt tu vaší vnitřní cestu, cestu zpátky k sobě k vašemu pravému JÁ, k vaší životní energii.